SERTLEŞME SORUNU
PENİL PROTEZ
PENİS UZATMA,BÜYÜTME
ERKEN BOŞALMA
İNFERTİLİTE (KISIRLIK)
PENİSTE EĞRİLİK (PEYRONİ)
VARİKOSEL
PROSTAT
BÖBREK
1
ERKEN BOŞALMA
ERKEN BOŞALMA
 
 
 
Boşalma ile ilgili hastalıklar arasında en sık görülendir.Erken boşalma, tüm dünyada 18-70 yaş arasındaki erkeklerin % 22,7'sinde mevcuttur. Bu yüzdeye göre Türkiye"de 2011 yılı itibariyle tahmini 5.829.901 erken boşalma problemi yaşayan erkek bulunmaktadır.

Erken boşalma cinsel birleşmenin başlamasından itibaren boşalmanın geciktirilememesidir ve aşağıdaki cinsel fonksiyon bozuklukları ile karakterizedir.
•    Boşalmanın her zaman erkek cinsel organının, kadın cinsel organıyla birleşmesinden önce veya yaklaşık 1 dakika içerisinde olmasıdır.
•    Neredeyse tüm vajinal birleşmelerde boşalmayı geciktirme kabiliyeti yoktur.
•    Stres, moral bozukluğu sıkıntı ve/veya cinsel ilişkiden kaçınma gibi negatif kişisel sonuçları vardır.

Erken boşalmayı hayat boyu var olan ve önceleri yokken sonradan ortaya çıkan hastalık olarak ikiye ayırmak mümkündür. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma probleminde sebepler genellikle prostat iltihabı, hipertiroidi gibi hormonal bozukluklar, psikolojik ve sinirsel hastalıklar olup bu hastalıkların tedavisiyle erken boşalmada düzelmeler görülmektedir. Ancak hastaların büyük çoğunluğunu oluşturan hayat boyu olan erken boşalmanın tedavisi daha karmaşık ve zordur. 


Tedavi:

Erken boşalmanın ilaçla tedavisi
Erken boşalma tedavisi için en çok kullanılan yöntem ağızdan kullanılan ilaçlardır. Bu amaçla SSRI olarak bilinen ilaçlar kullanılmaktadır ve bu ilaçların genel kullanımı her gün ağızdan bir tablet alınması şeklindedir. Bu tedavi yöntemi ile boşalmadaki gecikme tedavi başlanmasından 5- 10 gün sonra gerçekleşmeye başlar ve ilaç kullanıldığı sürece boşalma süresi uzar. Yorgunluk, bulantı, terleme, esneme gibi yan etkiler görülebilir ve tedavi başlanmasından sonraki ilk bir haftada ortaya çıkar, 3-4 hafta içerisinde azalarak kaybolur. Bu tedavinin dezavantajları hasta tarafından her gün ilaç kullanma gereği ve ortaya çıkan yan etkilerdir.

SSRI türü ilaçların tedavideki etkisine rağmen günlük kullanım gereği ve yan etkiler sebebiyle hastaların tedaviye devam etme oranının düşük olmasının sonucu olarak aynı tür ilaçların yeni formu olan "dapoksetin" geliştirilmiştir. Bu ilaç ilişkiden 1 saat önce kullanılmakta, her gün kullanım zorunluluğunun olmaması ve bu sayede yan etkilerin daha az görülmesi hasta memnuniyetini ve tedavi başarısını artırmaktadır.

Erken boşalma için "dapoksetin" tedavisi yanında ayrıca sertleşme problemi olan erkeklerde bir PDE-5 inhibitörü tedaviye eklenebilir.  Genellikle SSRI inhibitörleri ile birlikte kullanılabilen PDE-5 inhibitörlerinin sertleşme düzeyini artırarak, boşalma sonrası tekrar sertleşme için gereken zamanı kısaltma ve bu sayede performans anksiyetesini (başarısızlık korkusu) azaltarak etki gösterdiği düşünülmektedir.

Erken boşalma tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem lokal anestezik (bölgesel uyuşturucu) içeren kremlerin kullanımıdır. İlişki öncesi penise uygulanan krem/jel/spreyler peniste duyu kaybı oluşturarak boşalmayı geciktirmektedir.Bu kremlerin bol miktarda kullanılması eşinizdede hissizlik yaparak doyuma ulaşmayı geciktirmekte dolayısıyla ilişki kalitesini azaltabilmektedir.

Erken boşalmada psikolojik tedavi
Erken boşalmanın nedenleri arasında sayılan psikolojik problemlerin tedavisi hastalığın gerilemesini sağlayabilmektedir. Genellikle görülen psikolojik problemler hastanın eşi ile olan seksüel sorunları veya ilişkideki geçimsizliklerdir.

Davranışsal tedaviler
Bu tedavi metodunda temel amaç; kişinin boşalma süresini uzatması ve duygularını kalıcı olarak kontrol edebilmesidir.Eş ile beraber eğitim verilir.Bu eğitim ortalama 3-4 ay kadar sürmektedir.
Bu teknik aşamalı bir tekniktir ve her aşama ortalama 3 hafta sürmekte ve her hafta en az üç kez önerilen manevraların yapılması gerekmektedir.  Bu manevralar penis uyarılmasının azaltılmasını,duyguların kontrol edilmesini ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesini amaçlamaktadır.

İletişim

Hakkımızda

Yasal Uyarı     TazeSoft.Com © 2011